<< Naspäť na ponuku zájazdov
flagslovenský sprievodca
Južná Amerika

Kolumbia - krajina kávy, tanca a temperamentu

Prevedieme vás cez tri kolumbijské mestá a ich okolie. Uvidíme najvyššie palmy na svete. Ochutnáme jednu z najlepších káv na svete, dokonca uvidíme jej prípravu. Omočíme si nohy v krásnom mori. Dáme priestor našim chuťovým bunkám, aby pocítili nepoznané chute a zatancujeme si salsu v uliciach.

TRVANIE ZÁJAZDU
10 dní
KRAJINY
Kolumbia
NÁROČNOSŤ
Nízka
CENA ZA OSOBU
Na vyžiadanie
VYBERTE TERMÍN
Vyberte si z ponuky termínov ...
POČET OSÔB
Počet osôb ...
ZOBRAZIŤ VŠETKY TERMÍNY

Galéria

10 ďalších
v galérii

Plán zájazdu

Kliknite na bod na mape alebo do zoznamu napravo
1. Bogota-hlavné mesto
2. Guatavita
3. Zipaquira
4. Údolie Cocora
5. Zona Cafetera
6. Medellín
7. Comuna 13
8. Cerro Nutibara
9. Cartagena
author
"Baloo nie je standardna cestovka. Je vynimocna. Na letisku vas nebude cakat delegat, ktory vam povie, aky program vas caka a ktoremu sa musite prisposobit. Krajinou vas sprevadza uprimny a zabavny clovek, ktory sa stane vasim skutocnym priatelom a ktory sa vam snazi splnit vase sny. Zolo je vzdy ochotny operativne zmenit program, ak sa vam zrazu zapaci nieco ine, vybavit casto nevybavitelne, pozna sa s lokalnymi a ludia ho maju radi. A vzdy s vami naplno prezije vase zazitky a vyrozprava vam popri nich kopec dalsich historiek, ktore zazil. Navyse, ludia z Baloo v Afrike dlhe roky sami zili a dokazu k turizmu na tomto kontinente pristupovat s uctou a respektom. Dbaju na to, aby ste nemali predsudky a vysvetlia vam lokalny kontext, vdaka comu sa zzijete s krajinou, pochopite ludi a nenarusate svojim pristupom miestnu kulturu. To v dnesnej dobe povazujem za velmi dolezite a na Baloo to mimoriadne ocenujem. Necestujem s cestovkami, ale s Baloo pojdem s doverou aj na kraj sveta. Navyse, Baloo je po financnej stranke velmi ferova cestovka vo vztahu k vam aj k lokalnej komunite. Urcite sa vam nestane, ze za vase peniaze poleti sprievodca prvou triedou ???? Ak zvazujete cestu s Baloo, rozhodne nemate preco vahat."

Janka Fedáková

Doplnkové služby

Letiskový transfer
25,00 € /OS.
Profesionálne fotky
45,00 € /OS.
Základné poistenie
2,90 € /OS./DEŇ
Letiskový transfer Bratislava - Budapešť - Bratislava
45,00 € /OS.
Privátna izba "Kolumbia"
320,00 € /OS.

Vyberte si termín

Na vyžiadanie
Na vyžiadanie

Ďalšie informácie

ITINERÁR ZÁJAZDU:

1. deň: Viedeň - Bogota

Odlet z Viedne a prílet do Bogoty ešte v ten istý deň vďaka časovému posunu. Aké jednoduché je omladnúť o jeden deň.

Bogota je 3. najvyššie položené hlavné mesto na svete. Nachádza sa v nadmorskej výške 2640 m.n.m. 

Kultúrne a historické vyžitie v Bogote je úžasné. Nachádza sa tu veľa múzeí, kde sa dozviete o zaujímavej histórii Kolumbie. V historickej časti je mnoho krásnych kostolov a tak isto veľa budov, ktoré boli postavené v koloniálnom alebo republikánskom štýle a sú vyhlásené za kultúrne a histoické pamiatky. Historická časť mesta - La Candelaria je nezameniteľná svojimi uličkami a typickými kaviarničkami s výbornou kolumbijskou kávou. 

2. deň: Bogota

Po výdatnom spánku na opačnom konci sveta pôjdeme preskúmať mesto. Vyvezieme sa lanovkou na kopec Monserrate (3152 m.n.m.) nad mesto. Bývalý guvernér Kolumbie Juan Boria tu nechal postaviť kostol na počesť čiernej Panny Monserrat v Barcelone. Kostol je vidieť aj z veľkej diaľky a v noci je farebne osvetlený. Kostol je pre veriacich dôležité pútnické miesto a v nedeľu tu prebiehajú bohoslužby. Je odtiaľto naozaj neuveriteľne krásny výhľad na Bogotu. 

Koloniálna časť La Candelaria je historická časť Bogoty. Nachádzajú sa tu múzeá, palác vlády a krásne staré farebné budovy, ktoré dotvárajú atmosféru. Určite nevynecháme Múzeum Zlata (Museo del Oro) a kto bude mať chuť, aj zaujímavé múzeum Santa Clara a múzeum Botero. Hneď o ulicu ďalej nás čaká najstarší kostol v Kolumbii – Iglesia de San Francisco, podľa mnohých čarovný kostol s najkrajším oltárom. Postupne prejdeme až na najväčšie námestie v Bogote – Plaza Bolívar. Deň zakončíme perfektným kolumbijskym jedlom a kto bude mať výdrž a chuť, môže sa prejsť nočnou hlučnou temperamentnou Bogotou. 

3. deň: Bogota – Guatavita – Zipaquira

Ráno o 8:00 odídeme z hotela privátnym transportom k jazeru Guatavita. Jazero nachádzajúce sa v nadmorskej výške 3100 m.n.m., asi 60 km od Bogoty v pobreží východnej Kordillery. Pôvodní obyvatelia z kmeňa Muisca považovali jazero za posvätné. Pozorovali tu rituál, pri ktorom bol zvolený nový vládca (zipa), posypali ho zlatým prachom a potom sa ponoril do jazera, kam poddaní hádzali cenné predmety. Vznikla tu legenda o bájnom El Dorade („pozlátený“), zemi hojnosti, ktorú hľadali v Kolumbii mnohí dobrodruhovia (legenda o zlatom poklade starých indiánov).

Ďalšou zastávkou v tento deň je magická Zapaquira. Nachádzajú sa tu soľné bane, kde sa vyťažilo 250 000 ton soli. V hĺbke 120 metrov sa nachádza monumentálna katedrála. Chrám má tri časti, ktoré predstavujú zrodenie, život a smrť Ježiša. V centre mesta je námestie Gonzala Forera obklopené krásnymi koloniálnymi budovami s typickými zelenými strechami. V mladosti tu žil a študoval spisovateľ Gabriel García Marquéz.

4. deň: Bogota - Salento

Ráno sa presunieme na letisko a cca hodinovým letom sa presunieme do mestečka Pereira, odtiaľ sa presunieme do Salenta (cca 1h cesty autom). Po ubytovaní sa vyberieme do údolia Cocora, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou. Nachádza sa tu mestečko Salento, kde sa črtá klasická kolubijská architektúra a typický kolubijský vidiek. Muži jazdia na koňoch v ponči a sombrére, ako za dávnych čias. Je tu veľa možností turistiky a kempovania. Oblasť Cocora je miestom národného stromu – voskovej palmy. Sú to najvyššie palmy na svete, dosahujú výšku až 60-80 metrov a nikde inde na svete sa nenachádzajú. Údolie je raj pre rôzne druhy vtákov a najmä maličké kolibríky, ktoré kmitajú až 70-krát za sekundu! Miestne ženy pripravujú delikatesy – pstruhov z lokálnych riek. V tejto oblasti sa nachádzajú kávové plantáže, na ktoré nesmieme v súvislosti s Kolumbiou zabudnúť. Je tu mnoho turistických trás, ale ak budete mať už unavené nohy po celom dni, dá sa aj prenajať koník, ktorý vás odvezie, aby ste videli a zažili tú krásu naokolo.

5. deň: Salento – Medellín

Ráno pôjdeme na coffe tour (zona cafetera), kde dostaneme informácie ako sa pestuje káva v Kolumbii, aj si pochutíme na dobrej káve a môžeme aj kúpiť darčeky domov priamo z vynikajúcej farmy. Na túto kávovú tour pôjdeme klasickým taxíkom (Villys) z čias vojny. Po obede a skvelej kávičke sa presunieme na letisko a preletíme do 300 km vzdialeného mesta Medellín, kam by sme autom išli minimálne 8 hodín. 

Medellín - mesto preslávené Pablom Escobarom, známym bossom kedysi najväčšieho kokaínového kartelu. Dnes je Medellín jedno z najbezpečnejších miest v Južnej Amerike. Mesto sa rozprestiera v doline Aburrá a je obklopené vysokými horami, preto je to výborný štartovací bod na rôzne túry a vysokohorské prechádzky. Je tu perfektná klíma a preto sa mesto nazýva aj mesto večnej jari. Podvečer sa pôjdeme prejsť na promenádu La Playa, kde sa zhromažďujú ľudia a sú tu rôzne atrakcie a konajú sa predstavenia. 

6. deň: Medellín

V Medellíne vyskúšame super organizované metro a splynieme s davom Medelínčanov. Navštívime jedno z najlepších múzeí v Kolumbii - Antioquia Museum, kde nájdeme tvorby F. Botera v miliónových hodnotách. Tam uvidíme aj Palacio De La Cultura. Návštevime známu Comunu 13. Za čias Pabla Escobara najnebezpečnejšia štvrť v Medelline, asi aj v celej Kolumbii, ba možno aj na celom svete. Dnes je to množstvo farebných domčekov s grafitami po stenách v uliciach. Mladí umelci sa snažili dať najavo ako ich ovplyvňoval život za čias Escobara. Stále je pred miestnymi obyvateľmi dlhá cesta na zmenu charakteru tohto miesta. Avšak za posledných 20 rokov nastala obrovská zmena a miestne rodiny sú šťastnejšie. 

Pozrieme si aj Cerro Nutibara - skalnatý kopec v meste. Jeden z mála ekosystémov, ktorý je zachovaný v Medelline a je považovaný za jeden zo siedmych strážnych kopcov mesta. Nachádza sa tu skalnatý amfiteáter, Pueblito Paisa – reprodukcia tradičného kolubijského mestečka a stála exhibícia sôch svetoznámych a miestnych sochárov. 

Večer sa pozrieme na nočný život v tomto divokom meste, ochutnáme super jedlo a možno si aj zatancujeme na ulici. 

7. deň: Medellín - Cartagena

Cartagena - pestrofarebné prímorské mesto, ktoré určite patrí medzi najkrajšie mestá v Kolumbii. Historické mesto, obklopené hradbami, sa zapísalo aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Puerta del reloj je jedným zo symbolov Cartageny, ktorá vedie na dve krásne námestia, Plaza de los Cochces a Plaza de la Aduana. Pozrieme si aj dom obávaného piráta Francisa Drakea a zjemníme to domom slávneho spisovateľa Marquéza. 

Okolo jedenástej hodiny večer začína mesto ožívať a stane sa z neho príjemne a zaujímavo hlučné korzo plné barov, diskoték, striptízov a reštaurácii. Môžeme si ísť vychutnať juhoamerické jedlo do ženskej väznice. Áno, správne čítate, väznice. Kolumbia je jedna z mála krajín, ktoré dávajú ženám väzenkyniam druhú šancu a to tým, že môžu obsluhovať v reštaurácii vo väznici a tým sa skôr začleniť do reálneho prostredia mimo väzenia. Väčšina z nich je vo väzení kvôli biznisu s drogami a sú pod neustálou kontrolou, takže sa ničoho netreba báť.  

8. deň: Cartagena

Po únavných dňoch cestovania nám ostáva deň na čistý relax na pláži. Nič len more, pláž, oddych, drinky a skvelé kolmbijské jedlo. Ochutnáme ceviche, ktoré je typické pre prímorské mestá. Jedlá, ktoré sme ešte nestihli ponúknuť našim chuťovým pohárikom a v neposlednom rade extra čerstvé úžasné ovocie. 

Večer sa môžeme pridať na oslavu nášho výletu do pártybusu – Chivabus. Vstupné sa platí 15 EUR a krásne Kolumbijčanky a Kolubijčania nalievajú pirátsky rum zadarmo.

9. deň: Cartagena – Viedeň

V doobedných hodinách popozeráme v Cartageni, čo sme ešte nestihli. Dokúpime posledné suveníry domov a vychystáme sa na cestu na letisko.

V poobedných hodinách odlietame domov.

10. deň: Viedeň

Prílet domov, do Viedne. Dlhý let nám zaručuje vstrebanie všetkých krásnych zážitkov posledných dní. 

CENA ZAHŔŇA:

 • Spiatočnú letenku z Viedne v ekonomickej triede 
 • Vnútroštátne letenky v rámci Kolumbie
 • Letiskové poplatky 
 • Privátny transport v rámci celého zájazdu 
 • 8x ubytovanie v dvojlôžkovej izbe s raňajkami v 3* hoteloch
 • Slovenského sprievodcu 
 • Vstupy do múzeí (Museo del Oro, Santa Clara a múzeum Botero v Bogote, Antioquia Museum v Medellíne, Palace of the Inquisition v Cartagena)
 • Lanovka na kopec Monserrate, vstup k jazeru Guatavita, vstup do soľnej katedrály Zipaquira, coffe tour v Salente, prehliadka Comuna 13 v Medellíne, 
 • Asistenčné služby CK BALOO

CENA NEZAHŔŇA:

 • Cestovné poistenie (možnosť priobjednať si)
 • Sprepitné 
 • Nápoje a stravu (okrem uvedeného) 

__________________________________________________

Zájazd sa uskutoční pri minimálnom počte účastníkov: 3

Cena pre deti do 12 rokov je na vyžiadanie.

Máte otázky? Spýtajte sa nás.

Podobné zájazdy

flagslovenský sprievodca
Mongolsko
Mongolsko - Gobi a Khuvsgul
flagslovenský sprievodca
Thajsko
Večne živý Bangkok a Ko Samui
flagslovenský sprievodca
Konžská demokratická republika, Rwanda
Skryté poklady vysokohorského pralesa
flagslovenský sprievodca
Thajsko
Bangkok, Chiang Mai a thajské ostrovy

Prečítajte si

Niekoľko dôvodov prečo navštíviť Namíbiu

Vidieť v jednej krajine piesočné duny a more, to nie je až také výnimočné. Avšak, vidieť duny hneď vedľa oceánu a k tomu o pár metrov krásnu rozľahlú savanu s pobehujúcou divkou zverou – to už nenájdete hocikde. Práve takáto nádherná je Namíbia. Namíbia sľubuje dobrodružstvo a až gýčové výhľady. Táto obrovská a očarujúca krajina ponúka nezabudnuteľné zážitky. Jediné riziko, ktoré nastáva je, že sa sem budete chcieť ešte vrátiť. Určujúcou črtou krajiny je Namib, najstaršia púšť na svete, ktorá vedie celých 1.500 km vedľa pobrežia Atlantiku. Niektoré z najdramatickejších a napínavo vzdialených miest na planéte sa nachádzajú práve tu. Oslnivé duny Sossusvlei (najväčšie duny na svete), Fish River Canyon – najhlbší kaňon v Afrike a druhý najväčší na svete hneď po Grand Canyon. Jedinečný Namib Sand Sea a najviac výnimočná hviezdna nočná obloha nerušená žiadnym umelým svetlom. NP EtoshaNamíbia je tiež jedným z najlepších miest na svete, kde sa dá vidieť divoká zver. Krajina je domovom najväčšej populácie voľne žijúcich čiernych nosorožcov na svete, čo je ohrozený druh. Môžete tiež natrafiť na tmavovlasé, púšti prispôsobené levy, cválajúce stáda Hartmannovej horskej zebry, strakaté a hnedé hyeny, žirafy, slona prispôsobeného púšti, striebristých oryxov (Namíbske národné zviera). Namib Sand SeaNachádza sa na južnom pobreží Atlantiku. V národnom parku Namib-Naukluft, čo je najväčší park v Afrike. Namib Sand Sea, ktoré pokrýva viac ako 3 milióny hektárov, je jedinou pobrežnou púšťou na svete s krásnym červeným pieskom padajúcim až k skutočným vlnám oceánu. Púšť je miestom, kde sa rozprestiera prírodná krása zložená z dvoch dunových systémov, starobylé duny prekrývajú mladšie aktívnejšie duny. Pozorovať západ slnka na tomto prekrásnom mieste vo vás vyvolá nádherné emócie. Skalnaté kopce, pobrežné plochy, vyprchané rieky a lagúny, ktoré dotvárajú atmosféru krajiny počas dňa a v noci dokreslí nočná obloha južnej pologule dokonalý obraz. Viac ako polovica zvierat žijúcich v tejto púšti (300 druhov celkovo), nežije nikde inde na svete. Dá sa tu nájsť aj rastlina Welwitschia a dunná kôra. Namib Sand Sea je neuveriteľne suchá a jej primárnym zdrojom vody je hmla. Sossusvlei dunySossuvlei je najznámejším turistickým miestom v Namíbii, ktoré sa nachádza v národnom parku Namib-Naukluft. Veľká, biela, soľná a ílovitá pláň, lemovaná desiatkami prekrásnymi hrdzavo sfarbenými dunami. Tieto duny sú jedny z najvyšších na svete a sú súčasťou jedného z najstarších a najsuchších ekosystémov na zemi. Príroda neustále vytesáva túto krajinu. Vietor formuje kontúry dún, pričom sa ich farba mení z okrovej na leštenú pomarančovú až ohnivú červenú v priebehu dňa a dosahuje vrchol svojej brilancie tesne po východe slnka. Pláň zostáva suchá najviac v dôsledku púšte Namib. Sossusvlei, znamená „dead-end march“ alebo „posledný pochod" a je miestom, kde sa duny stretávajú a bránia ďalšiemu toku rieky Tsauchab. Počas očakávaného obdobia dažďov rieka napĺňa planinu a vytvára éterické sklovité jazero, v ktorom sú odrazy okolitých dún – krásne divadlo. Najvyššia duna sa nazýva Big Daddy (Veľký otec) a meria 325 metrov od spodu na vrchol. Pešia turistika je výzva, ale určite stojí za to! Fotografie z tejto prechádzky nepotrebujú žiadne filtre a predsa sú prenádherné. V krajine sa nachádza ešte mnoho ďalších zaujímavostí a aktivít. Tulene v Cape Cross, niekoľko tisícročné maľby v Twyfelfontein, plavba loďou po atlantiku za pelikánmi, v niektorých mesiacoch sa dajú pozorovať veľryby, jazdiť v púšti na ťave alebo na štvorkolkách. A čerešnička na torte je počas celého tripu skvelá gastronómia, kde môžeme ochutnať steaky z rôznych antilop, zebry a krokodíla. Neváhajte a vydajte sa s nami spoznať túto africkú rozmanitú krajinu – Namíbu. Autor. Zoltán Komlósi

Predsudky...

Často dostávam od Vás otázky, či sú Afričania rasisti, či majú pred nami rešpekt a ako sa vôbec správajú k bielym. Preto som sa rozhodol o tom napísať svoje názory a odporučania s niekoľkými príkladmi zo života. Samozrejme, filozoficky sa všetko dá vyvrátiť a na všetko existuje nejeden argument. Každý človek vníma svet a jeho problémy rôzne. Názory ľudí sa odvíjajú od viacerých faktorov, napríklad v akej spoločnosti žije, akú výchovu dostal, ako vníma média, aké má znalosti v danej problematike. Veľa ľudí absolútne podlahne médiam a vytvára si úplne iný obraz o danej problematike. Netvrdím, že média nie sú dôležité (bez nich by sa naši politici zbláznili od radosti a kradli by tisíckrát viac). Podané informácie sú síce často správne, ale spôsob ich prevedenia, aby bol obsah zaujímavý, je koniec koncom dezinformácia pre čitateľa. V prvom rade by sme sa mali naučiť čítať s porozumením a hlavne si všetky informácie overiť na dôveryhodných zdrojoch. A to je presne dezinformovanosť u nás na Slovensku o cudzincoch. Napríkld, akí sú Afričania zlí, nebezpeční, kradnú, unášajú atď. Média nikdy nezaujímali a ani nikdy nebudú písať a pozitívnych veciach, lebo to nie je vôbec atraktívne. Ľudí zaujíma iba problém (lebo sa im to teoreticky môže stať a vytvárajú si v hlave zbytočné obavy a predsudky). Nikoho nezaujíma, koľko lietadiel pristane bezpečne v cieľovej destinácii, ale ak príde k nejakému incidentu, obletí to celý svet do niekoľkých hodín. Zo skúseností by som si dovolil povedať, že v Afrike som sa skoro vôbec nestretol s rasisitickými narážkami na moju, alebo blízku osobu našej rasy. (netvrdím, že sa to nestáva). To by som si, ale nemohol dovoliť povedať o Slovensku. Žiaľ som doma málo, ale s rasizmom sa stretávam často. Najzaujímavejšie je to, že veľa ľudí má veľmi negatívne predsudky na ľudí s čiernou pokožkou. Neraz som sa stretol s názormi ľudí (mimochodom nikdy neboli v Afrike a v kontakte s tými ľuďmi), že čierni sú leniví, hlúpi, kradnú, nedá sa im zveriť nič, nebodaj si donesie moja dcéra domov čierneho, moslima, atď. Áno, rozmýšľajú inak, majú inú kultúru, podmienky, podnebie, iné choroby, iné problémy. Ale, položme si úprimne niekoľko férových otázok. U nás sa nekradne? U nás sa neporušujú ľudské práva? Nezabíjajú sa novinári? U nás sa nekradne v školských kuchyniach? U nás sa všetko poctivo zdaňuje a žiadni podnikateľ sa nesnaží oblafnúť daňový systém? U nás sa vôbec nesnažia zamestnanci podvádzať v robote, či už s časom na obede, alebo milión ďalších príkladov ako sa vyhnúť povinnostiam a oblafnúť šéfa šikovnými a podloženými výhovorkami. Je to u nás dokonalé, že si môžeme dovoliť ohovárať iných? Možno, že naše predsudky a názory na inú rasu máme vďaka dezinformáciam, v ktorých žijeme. Žijeme v podmienkach, v ktorých sa k informáciam rýchlejšie dostaneme a skôr súdime, ako tí v Afrike. Nezabúdajme, že ani my nie sme obklopení iba dokonalými genotypmi. Keď niekto dokáže povedať pred celým národom, že mu pes na snowboarde prepol pesničku a zľakol sa, tak to je fakt sila a niečo nie je v poriadku. A takí ľudia sa medzi nami pohybujú bežne a ohrozujú nás, naše deti a rodiny. Afričania k cudzincom sú všeobecne milí a nemajú žiadne rasistické útoky. Skôr sú až moc milí, pretože z nich chcú čo najviac peňazí vytiahnuť a to hlavne z turistov. Samozrejme, peniaze za službu. Na Slovensku, keď idete niečo predať, alebo chcete zarobiť peniaze nie ste milí k tým ľuďom, ktorým chcete predať svoj produkt? Ak nie, tak nemáte čo hľadať v podnikaní… Veci fungujú rovnako či tu na Slovensku, alebo tam v Afrike. Možno to prebieha inak a iné sú spôsoby, ale v svojej podstate sme všetci rovnakí. Ak sa nám pokazilo auto v Afrike (kdekoľvek na safari, či úplne mimo civilizácie), tak sa pri nás vždy zastavili ľudia a bez pýtania sa pustili do práce a pomohli nám aj na úkor ich programu. Napríklad v Čade, tam sú naozaj náročné úseky a auto sa môže pokaziť kedykoľvek. Neexistuje, aby sa pri pokazenom aute niekto v Afrike nezstavil a nepomohol. Podotknem, za posledných osem rokov sa mi to stalo nespočetne veľakrát, vždy mi pomohli a nikdy ma neokradli. Len pre zaujímavosť, niekoľkokrát som počul na Slovensku v rádiu, že na tej a tej ceste je odstavené pokazené auto – koľko iných áut sa zastaví a spýta sa, či nepotrebuje dotyčný pomoc? Netreba kategorizovať a rozdeľovať ľudí podľa farby pokožky, sociálneho postavenia, množstva finančných prostriedkov na účte, majetkov vo vlastníctve. Ľudia sú zlí a dobrí bez ohľadu na farbu pleti. Tých zlých, učte byť dobrými. Naučte sa dívať na svet a ich problémy pozitívne a s nadhľadom. Nehľadajte všade negatívne veci (lebo Vás to dostane, tam kde nechcete byť). Buďte otvorení k ľuďom každej rasy, cestujte, spoznávajte nové miesta, kultúry. Rešpektujte ich a čerpajte z nich skúsenosti, ktoré vás budú v živote posúvať správnym smerom. Nešetrite iba na hmotné veci, ale investujte aj do cestovania a spoznávania samého seba. Len tak sa zamyslite, kde ste boli na dovolenke v roku 2014, vynoria sa vám zážitky? Asi áno… A takisto si pamätáte aké tričko, botasky a iné hmotné veci ste tam mali v kufri zo sebou? Asi nie... Dajte šancu zážitkom s ľuďmi...rôznymi. Autor: Zoltán Komlósi

Ako sa cestuje do Rwandy od augusta 2020, požiadavky a všetky informácie k bezproblémovej ceste.

Tak, ako drvivá väčšina obyvateľov našej planéty, aj my sme pocítili trpkú chuť koronakrízy. Každého sa dotkla svojim spôsobom, pre nás predstavovala najväčšiu limitáciu práve nemožnosť voľne cestovať po svete. Reštrikciám v cestovaní do zahraničia sa nedá nič vytknúť, pretože migrácia obyvateľstva je pri šírení epidémie jedným z jej kľúčových prostriedkov. Každá krajina sa vyrovnáva s bojom proti koronavírusu po svojom, niektoré krajiny sú úspešnejšie, iné menej. Po niekoľkých mesiacoch od začiatku pandémie sa Európska únia dokázala zjednotiť a vydala odporúčania pre cestovanie do zahraničia. Štáty sveta sa rozdelili do troch farieb, na zelené – teda tie, kde je šírenie vírusu pod kontrolou a prijaté opatrenia sú účinné, ďalej na žlté – tie, kde počet novonakazených stúpa a prijaté opatrenia nie sú postačujúce a, nakoniec, na červené – v ktorých dochádza k nekontrolovanému šíreniu vírusu. Každá krajina teda dostala svoju farbu, ktorá, samozrejme, okrem situácie s koronavírusom dosť závisí aj od diplomatických a politických vzťahov. Do tých „zelených“ sa dá vycestovať a po návrate domov Vás nečaká nič dramatické, so žltými a červenými krajinami môže byť problém a vyžaduje sa karanténa a negatívny PCR test. Začiatkom júla tohto roku sa Rwanda dostala na zelený zoznam ako jedna zo štyroch krajín Afriky. Keďže táto malá krajina ležiaca v srdci Afriky je jednou z našich top obľúbených destinácií, tak ma táto správa veľmi potešila. Počnúc od 01.08.2020 prijala aj Rwanda rozhodnutie znovu otvoriť svoje medzinárodné letisko a za splnenia istých podmienok začala púšťať cez svoje hranice zahraničných návštevníkov. Keďže podmienok vstupu do Rwandy a výstupu z rôznych krajín EÚ bolo hneď niekoľko, riskovať hneď prvé lety, kedy ešte neboli vychytané všetky úskalia opatrení, mi prišlo nerozumné a tak som si letenku zabookoval až na polovicu augusta. Spätne musím zhodnotiť, že to bolo dobré rozhodnutie, pretože niektoré z prvých letov boli zrušené (lety s Qatar Airlines), na iné zas nemohli nastúpiť všetci cestujúci (desiatky pasažierov Brussels Airlines zostali zaseknuté v Bruseli, pretože Belgičania majú podmienku výstupu iba nevyhnutné cestovanie, o čom takmer nikto nevedel a teda nemali potrebné dokumenty dokazujúce, že sa jedná o nevyhnutnú cestu). Tieto nezrovnalosti potom často vyústili do straty peňazí za letenku, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nebudú refundované. S dostatočným časovým predstihom som si teda začal pripravovať všetky náležitosti. Dátum odletu som si vybral 12.08.20 a spomedzi leteckých spoločností som zvolil Ethiopian Airlines. Kľúčovou podmienkou vstupu do Rwandy je mať negatívny PCR test na koronavírus v akreditovanom laboratóriu, ktorý nie je starší ako 72 hodín (od 14.08.2020 predĺžené na 120 hodín) pred (prvým) odletom. Bez tohto testu by ma nepustili na palubu lietadla už vo Viedni. Potvrdenie o negativite v anglickom jazyku je nutné elektronicky odoslať do Rwandy, vyplniť k tomu tzv. „Locator form“ s údajmi, kde ste sa nachádzali v posledných dvoch týždňoch. Prázdny Boeing 787 na linke Viedeň - Addis Ababa, na palube bolo 22 pasažierov. Rwanda má vyhradené „karaneténne hotely“, v jednom z ktorých je nutné si zabookovať pobyt v karanténe. Hotel Vám zabezpečí aj transport z letiska do tohto hotela do ktorých idú ľudia, ktorí vstúpili do Rwandy, tu sa im zrealizuje v poradí druhý ster na PCR na COVID-19. Výsledky by mali byť k dispozícii najneskôr do 24h. Pasažier je zatiaľ ubytovaný v hoteli s plnou penziou, ktorý si ale platí z vlastných nákladov (hotel – možnosť výberu podľa kategórie ubytovania, jedlo aj PCR test). Po obdržaní negativity testu Vás ešte poučia a ste voľný. Mail z "Rwanda Biomedical Center" Potrebné dokumenty k vstupu do Rwandy od Augusta 2020: 1. Negatívny RT – PCR test, certifikovaný, v anglickom jazyku. Od 1. augusta to bolo 72 hodín pred prvým odletom, od 14. augusta je to až 120 pred prvým odletom. (treba sledovať ich požiadavky, ktoré sa každé 2 týždne menia) 2. Locator form, ktorí si musíte vyplniť pred odletom, link nájdete tu: https://rbc.gov.rw/travel 3. Rezervácia vybraného „karanténneho hotela“. Hotel Vám zabezpečí prevoz z letiska, po príchode do hotela Vás opäť otestujú RT – PCR testom a do 24 hodín obdržíte SMS, alebo email s výsledkom testu na COVID – 19. V prípade, ak je Váš test negatívny, môžete opustiť hotel a ste v Rwande. V prípade ak Váš výsledok je pozitívny, tak si Vás zoberú do karantény a poskytnú Vám liečbu, samozrejme, všetko na vlastné náklady. Vybrať si môžete z 24 hotelov, ktoré nájdete tu:https://rbc.gov.rw/travel/src/Passengers%20Info%20-%20Designated%20hotels.pdf ceny sú fixné. Negatívny RT - PCR test na COVID-19. Rezervácia "karanténneho hotela" Príprava dokumentov a vybavenie testovania boli mierne zdĺhavé, ale určite nie natoľko náročné, že by odradili presvedčeného cestovateľa. Môj let prebiehal bez akýchkoľvek komplikácií a ako čerešnička som išiel dreamlinerom, v ktorom nás bolo spolu 22, takže som mal dokonalé pohodlie a súkromie. Celý proces nebol zložitý, ale môže prísť ku komplikáciám a to, predovšetkým, ak náhodou budete mať pozitívny test na koronavírus. V prípade, že ide o prvý test realizovaný ešte doma, tak si musíte prebookovať letenku. Treba si dobre vybrať leteckú spoločnosť a typ letenky, niektoré majú možnosť prebookovania, ak nemôžete letieť v súvislosti COVID – 19. Treba si správne kúpiť letenku a dá sa tomuto riziku predísť. Ak prídete do Rwandy a Váš test na COVID–19 bude pozitívny, tak Vám to môže finančne navýšiť budget. Presné ceny neviem, ale v lepšom prípade by liečbu mohla hradiť poisťovňa, ale pobyt v karanténe budete hradiť vy, ak nemáte nejaké špeciálne poistenie. Samozrejme, ak prídete do Rwandy na 10 dní, nemusíte stihnúť let domov. Najrozumnejšie je, aspoň 4 dni pred prvým testom byť opatrný, nezúčastniť sa hromadných akcií, diskoték a ďalších rôznych miest, kde je vyššia šanca nákazy. Odchod z Rwandy: Pred odchodom sa musíte otestovať 72 hodín pred odletom, je to povinné, inak Vás nepustia cez check – in. Po prílete do Viedne: Ak sa preukážete negatívnym testom, v Rakúsku ste voľný. Na Slovensku platí 10 dňová povinná karanténa. Všetky informácie sú v platnosti teraz, treba si uvedomiť, že sa situácia neustále mení, budúci týždeň tieto požiadavky nemusa platiť. Vždy si treba overiť aktuálne podmienky vstupu a výstupu z krajín, kde cestujete. Všetky podrobné informácie nájdete tu: https://www.rbc.gov.rw/fileadmin/user_upload/annoucement/Info%20note%20for%20passengers%20arriving%20in%20Rwanda.pdf Autor: Zoltán Komlósi